سیستم عامل ios 9 اپل و بررسی تغییرات و قابلیت هایی که به این نسخه افزوده شده است :

سیستم عامل ios 9 : همانطور که;می دانید هر ساله;شرکت موفق اپل سعی;می کند که نسخه جدیدی از;سیستم عامل خود;را معرفی و منتشر;نماید . این بار نیز نوبت به;سیستم عامل ios 9  رسیده است;که به شکل رایگان;بر روی اکثر;محصولات اپل منتشر;شده است .

در این مقاله به بیان برخی;از ویژگی ها و;قابلیت های ارتقا;یافته از این سیستم;عامل نسخه;جدید می پردازیم.

سیستم عامل ios 9 و قابلیت های جدید و تغییر یافته ی آن :

این ورژن جدید از این سیستم عامل از لحاظ طراحی و شکل و شمایل مانند نسخه قبلی می باشد و ظاهر کلی خود را حفظ کرده است اما با این حال بهتر است از روی ظاهر و شکل آن پیش بینی و قضاوت نفرمایید زیرا طراحان حرفه ای و متخصص نرم افزارهای شرکت اپل تنظیمات و قابلیت های هوشمند تر ، پر سرعت تر و با ثبات تری را برای سیستم عامل ios 9 در نظر گرفته و به ان اضافه کرده اند .

این تغییرات در چند قسمت اصلی انجام گرفته و پیاده سازی شده است :

الف )تغییرات پایه ای :

۱-سیستم عامل سریع و روان :

در این قسمت شرکت اپل سعی کرده که اجرای نرم افزار ها و باز شدن صفحات وب ، حرکت بین ایمیل ها و پیامک ها ، فایل های پی دی اف و … با سرعت بیشتر و بسیار روان تر صورت گیرد .

۲-طراحی مجدد صفحه ی جابه جایی بین نرم افزار ها :

در این ورژن این صفحه به شکل تمام صفحه و کارت مانند عمل می نماید و نرم افزار ها به نوعی همدیگر را می پوشانند و روی یکدیگر قرار می گیرند. این مدل طراحی تناسب بیشتری با نمایشگر خواهد داشت .

۳-بالا بردن مدت شارژ دهی باتری  :

به طور کلی بر اساس این سیستم عامل کلیه ی دستگاه های آیفون می توانند یک ساعت شارژ بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند که این مزیت در نوع خود بسیار کاربردی و فوق العاده است .

برای دست یافتن به این ویژگی و مزیت راهکارهای زیادی با دقت اجرا و آزمایش شده است .

برای مثال در این سیستم عامل حتی اگر اعلانیه یا خبری دریافت کنید صفحه نمایشگر خاموش می میاند و در نتیجه استفاده از باتری کم و کمتر می شود .

ios 9

ios 9

۴-قابلیت    Low Power    :

همانطور که می دانید این مزیت;و ویژگی در گوشی های;اندرویدی نیز اجرا شده;است و این بار به سیستم;عامل ios 9 نیز افزوده گردیده;است .

کاربران می توانند در;صورت تمایل استفاده;از ویژگی از مسیر;تنظیمات ، باتری را فعال;نمایند .

ولی هنگامی که شارژ;باتری به ۲۰ یا ۱۰ درصد برسد;گوشی به صورت;اتوماتیک پیشنهاد;فعال کردن این گزینه را به;شما می دهد .

وقتی گوشی به حالت Low Power  قرار می گیرد ، اکثر دریافتی های همراه مانند ایمیل و بروزرسانی انواع نرم افزار ها و برنامه ها در پس زمینه و همینطور انیمیشن های کوچک به خودی خود حذف و متوقف می گردند و در نهایت کارایی و عملکرد پردازنده کاهش می یابد و باتری علامت زرد رنگ پیدا می کند . نگران این کاستی های و ضعف ها نباشید زیرا تماما با برنامه پیش رفته است .

شرکت اپل در این باره اعلام کرده که قرار گیری گوشی های آیفون یا آیپد در حالت  Low Power  در مواقع ضروری حتی می تواند تا سه ساعت شارژ شما را ذخیره نماید که بسیار به درد می خورد و به نوعی نجات بخش به شمار می رود .

۵-نمایش مصرف باتری هر نرم فزار :

در این حالت یعنی قسمت   Last 12 Hours    در مورد مصرف باتری جزئیات بیشتری در اختیار کاربر قرار می گیرد و می تواند کاملا ببیند که هر برنامه چه میزان از شارژ باتری را در ۱۲ ساعت قبل مصرف کرده است .

۶-رمز عبور ۶ رقمی :

شرکت اپل چند وقتی است که قصد دارد به نوعی امنیت دستگاه ها و محصولات خود را افزایش بدهد .

برای نمونه امروه کاربران برای باز کردن قفل آیفون خود به یک رمز ۶ عددی نیاز دارند و رمز های ۴ عددی دیگر کارایی نداشته و تمام شده است .

۷-ارتقای فضای بروزرسانی :

در نسخه های قبلی این سیستم عامل برای انجام عملیات بروزرسانی به ۴٫۶ گیگا بایت فضای خالی نیاز بود ولی اکنون این فرایند نیز خود بروزرسانی شده و تنها به ۱٫۳ گیگا بایت فضای خالی احتیاج است .

قابلیت های جزئی در این بخش :

۱-تبدیل حروف بزرگ به کوچک به کمک شیفت :

برای این منظور فقط کافیست دکمه شیفت را فشار دهید . حروف بزرگ به کوچ و حروف کوچک به بزرگ تبدیل می شوند .

این در حالی است که در نسخه های قدیمی تر برای انجام این کار می بایست مسیر    Settings → General → Accessibility   را می پیمودید .

۲-غیر فعال سازی بالون حروف :

در نسخه ی پیشین آی او اس ۸ برخی افراد سودجو می توانستند با ایستادن بالای سر کاربر و دیدن لمس بالون حروف می توانستند رمز عبور آن ها را متوجه شوند اما در این نسخه جدید کاربران قادرند از مسیر   Settings→ General→ Keyboards→ Character Preview      این امکان را مسدود و ان را غیر فعال نمایند .

ios 9

ios 9

۳-ترتیب نمایش الفبایی اعلانیه ها :

همانطور که می دانید اعلانیه ها در صفحه   Notifications   به ترتیب تاریخ مرتب و نمایش داده می شوند .

اما با استفاده از تنظیمات جدیدی که در نسخه جدید این سیستم عامل صورت گرفته کاربر می تواند با فعال سازی گزینه    Group By App   این دسته بندی و نمایش اعلان ها را به ترتیب نام نرم افزار مرتب سازی کند .

ب)نرم افزار ها :

۱-نرم افزار Flipboard   نسخه اپل :

در این قسمت اپل نرم افزار جدیدی به نام Flipboard   را به کاربر پیشنهاد می دهد و ان هم اطلاع از اخبار مورد علاقه و مورد نظر خود کاربر ان هم بر اساس اطلاعات و منابع برتر خبری است .

ios 9

ios 9

۲-نرم افزار Notes  :

همانطور که اطلاع دارید قبلا در این نرم افزار می شد یادداشت های متنی را وارد و ذخیره کرد اما با بروزرسانی ان توسط طراحان متخصص شرکت اپل امکان یادداشت برداری Evernote   نیز اضافه شده است . با استفاده از این مزیت می توان علاوه بر یاداشت های متنی ، تصویر ، نقشه ، لینک های وب ، و یا شکل هایی که با انگشت خود ترسیم کرده اید را درNotes    ذخیره کرد .

۳-آگاهی از مسیر حمل و نقل عمومی در   Maps  :

درست است نقشه ی مسیر یابی اپل هنوز هم به دقت و پیشرفتگی نقشه گوگل نیست اما توانسته با افزودن مسیر های حمل و نقل عمومی به نقشه آن را پیشرفته تر کند .

۴-سیستم پرداخت اپل   Apple Pay   :

در حال حاضر این سیستم پرداخت به بیشتر کارت های بانکی ، اعتباری و هدیه وصل می شود و هم چنین مراکز خرید بیشتری را می پذیرد .