سیب گاز زده اپل و آشنایی با دلایل انتخاب این نماد شرکت قدرتمند در دنیای فناوری :

سیب گاز زده اپل : همانطور که می دانید شرکت اپل از همان ابتدی راه اندازی و تاسیس شکل سیب گاز زده را به عنوان لوگوی خود انتخاب نموده است و تمام مردم دنیا محصولات این کمپانی را از روی این لوگو میشناسند .

شاید بتوان گفت در میان چندین میلیون نفری که از محصولات اپل استفاده می کنند بیشتر از نیمی از آن ها علت انتخاب این نماد را نمی دانند و از راز ان بی اطلاع هستند .

در این باره داستان ها و گفته های زیادی وجود دارد که در این مقاله به چند مورد از نزدیکترین داستان ها به واقیت این راز اشاره می کنیم .

سیب گاز زده اپل :

ابتدایی ترین طرح و لوگوی شرکت اپل بر اساس داستان سیب نیوتون شکل گرفته و ساخته شده است .

اما چیزی که در این مقاله می خواهیم به ان بپردازیم علت گاز خورده بودن این سیب است !وگرنه همه می دانیم که اپل به معنای سیب است اما چرا گاز خورده ؟

سیب گاز زده اپل

سیب گاز زده اپل

۱-داستان اول : مرگ پدر علم کامپیوتر :

پدرعلم کامپیوتر و علم محاسبه نوین را شخصی به نام آلن تورینگ می دانند و بزرگ ترین جایزه ی علمی کامپیوتر به افتخار و احترام او جایزه تورینگ لقب داده شد.

وقتی در سال ۱۹۵۲ مشخص شد که وی همجنس گرا می باشد بر اساس قانون وضع شده در بریتانیا که این کار بیماری روانی به شمار می آید بازداشت گردید . دادگاه مجازات وی را زندان یا تزریق مواد شیمیایی انتخاب کرد که وی روش دوم را برگزید .

در سال ۱۹۵۴ به طور اتفاقی جسد او توسط کارگر خانه در حالی پیدا شد که یک سیب نیم خورده آغشته به سم سیانید در کنار تخت او بود.

به همین منظور مرگ وی بر اثر سم سیانید تشخیص داده شد .

هم اکنون بسیاری از افراد معتقدند کمپانی بزرگ اپل به خاطر بزرگداشت و به رسم یاد بود این دانشمند تاثیر گذار و دگرگون کننده نسل بشر لوگوی سیب گاز زده را انتخاب نموده است .

۲-داستان دوم : داستان آدم و حوا :

این داستان را که همه ی انسان های دنیا شنیده اند و می دانند .

اما این ماجرای آدم و حوا و گاز زدن میوه ممنوعه نیز نمی تواند عامل شکل گرفتن نماد و لوگوی شرکت اپل به صورت یک سیب گاز زده باشد .

سیب گاز زده اپل

سیب گاز زده اپل

۳-داستان پسربچه و مغازه میوه فروشی :

برخی دیگر نیز این;داستان را تعریف;می کنند :

سیب گاز زده اپل :سال ها;قبل پسر بچه ای کوچک;و فقری از جلوی;مغازه میوه فروشی ای;رد می شود که ناگهان چشمش;به میوه های درون;مغازه می افتد .

صاحب مغازه که;این وضعیت را می بیند;از روی دلسوزی سیبی;به دست پسرک;می دهد .

پسربچه که می خواست;با ولع و اشتهای زیاد;گاز محکمی به ان بزند;ناگهان فکری به ذهنش;خطور می کند  و با خود;می گوید که بهتر است;به مغازه ی میوه فروشی;دیگری بروم و این سیب;بزرگ را با دو عدد سیب;کوچکتر دیگر;عوض کنم.

بعد از انجام این;کار یکی از سیب ها;را خودش خورد و آن;یکی را به شخص;دیگری فروخت و مجددا با این پول دو عدد سیب دیگر خرید و این کار را انقدر ادامه داد تا بلاخره توانست مقداری پول جمع کند و به جای خرید از مغازه میوه فروشی این بار مستقیم از بار فروشی میوه ها را تهیه نماید .

پس از چند سال و با بزرگ شدن کودک داستان موفق گردید با پول های پس انداز کرده مغازه ای برای خود تهیه کند و از این طریق اوضاع مالی اش بهتر شد .

تاسیس شرکت جدید :

پسر جوان دیگر به میوه فروشی بسنده نکرد و می خواست برای خودش کسب و کاری را رواج دهد و شروع به راه اندازی شرکت کوچک تولید قطعات الکترونیکی کرد .

در نهایت با همین هدف و پشتکار توانست شرکتی با چند هزار پرسنل را استخدام نماید و به جای این که قطعات کوچک الکترونیکی را تولید نماید تصمیم گرفت که خودش شروع به ساخت موبایل و تب لت کند و بلاخره موفق شد به بزرگ ترین تولید کننده موبایل در جهان تبدیل شود .

این شخص کسی جز استیو جابز موسس شرکت پر افتخار اپل و مالک معتبرترین برند موبایل و تب لت دنیا ” اپل ” نبود !

وی در مصاحبه های خود نیز به این قضیه اشاره کرده که علت انتخاب نماد سیب به دلیل این است که هر بار با نگاه کردن به آن مغرور نشوم و به یاد آورم که چه کسی بودم و چطور به این جایگاه رسیدم ….

سیب گاز زده اپل

سیب گاز زده اپل

۴-داستانی از زبان طراح لوگوی اپل :

طراح لوگوی سیب گاز زده اپل راب جنف ، دلیل دیگری برای این راز آورده است .

وی می گوید دلیل گاز زده بودن نماد اپل این است که اگر به شکل یک سیب کامل نگاه کنید میبینید که امکان دارد با شکل گیلاس اشتباه گرفته شود به همین دلیل سیب رو گاز زده رسم کردیم که با گیلاس اشتباهی گرفته نشود و مشخص گردد که این شکل یک سیب اسن نه گیلاس .

جالب است بدانید که از روز خلق طرح سیب زده تا نسخه نهایی ان حدود دو هفته طول کشید .

همانطور که می دانید و حتما دیده اید اولین لوگوی اپل دارای خط های رنگین کمانی بوده است و دلیلش هم می تواند یکی از سه مورد زیر باشد :

۱-به دلیل جذاب تر کردن محصولات کمپانی اپل

۲-برای تاکید بر توانایی اپل در نمایش عکس های رنگی و با کیفیت

۳-علاقه موسس اپل به جلب و جذب نظر بچه های مدرسه ای به محصولات اپل

بنابران طرح سیب گاز زده کاملا یک منطق گرافیکی به شمار می رود !